Word Dökümanını WordPresste Yayınlamak

             WordPress yazılı dökümanları düzenleme konusunda başarılı fakat sitemize resim ekleme işi biraz sıkıntılı,  özellikle resimli bir makaleyi wordpress sitemize yükleyeceksek çok zahmetli bir iş. Acaba word belgemi resimleriyle birlikte direkt olarak siteme atabilir miyim diye araştırırken yapılabileceğini buldum ve paylaşmak istedim. Kullandığım Ofis versiyonunun 2007 olduğunu belitmek isterim. Bu iş için öncelikle wordpress–>Ayarlar–>Yazma kısmındaki seçenekleri aktif hale getiriyoruz.

Site kısmında işimiz bittikten sonra Word belgemizi açalım ve sol üst köşede bulunan Ofis butonuna tıklayalım buradan Yayımla –> Web Günlüğü açtıktan sonra Hesapları Yönet –> Yeni tıklanacak.

Bu kısımda WordPress seçildikten sonra İleri butonuna tıklıyoruz.

Yukarıdaki ekran karşınıza çıktığında benim akifkaradas.com yazdığım kısma yukarıdaki kalıbı değiştirmeden kendi sitenizi yazacaksınız, kullanıcı adı ve parola kısmına ise wordpress panelinden girerken kullandığınız kullanıcı adınızı ve parolanızı gireceksiniz. Daha sonra Resim Seçenekleri butonuna tıklayalım ve buradaki ayarlamaları yapalım. Burada yapacağımız ayarlamalar word belgesindeki resimlerin nereye kaydedileceği ve nereden çağrılacağı bilgileridir.

Resim sağlayıcı olarak Sunucum seçelim.
Karşıya Yükleme URL’si kısmına
ftp://kullanıcı_adı:parola@akifkaradas.com/public_html/wp-content/uploads/2013/01
şeklinde yazacağız. Buradaki kullanıcı adı ve parola ftp hesabımıza girerken kullandığımız kullanıcı adı ve şifresi olacak. benim akifkaradas.com olarak yazdığım kısma siz kendi site adresinizi yazacaksınız.
Kaynak URL kısmına
http://akifkaradas.com/wp-content/uploads/2013/01

şeklinde bilgileri girdikten sonra Tamam butonuna tıklıyoruz.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra içerisinde resim bulunan bir word belgesi açalım, Ofis düğmesi –> Yayımla –> Web Günlüğü seçelim. Word belgesinin başlık kısmına gireceğimiz metin wordpress Yazımızın Başlığı olacak, yukarıdaki menüden kategori kısmına tıklayarak yayınımızı hangi kategoriye eklemek istersek yazabiliriz, kategori ismi yazmadan yayınlarsak varsayılan kategori hangisi ise yazımız o kategoride görülür. Menüden Yayımla seçersek yazımız wordpress sitemizde hemen yayınlanır veya Taslak olarak da kaydedebiliriz.

, , ,

Bu yazı için 15 yorum var

 1. hayırlı olsun Erkan hocam 😀 gerçekten çok kullanışlı bir yöntem, özellikle çok resimli bir makale hazırladıysanız işlerinizi çok kolaylaştırıyor.

 2. Aynen tek tek resimleri yüklemek düzenlemek zor oluyordu… Buşekilde çok büyük bir avantaj..

  Allah razı olsun senden ne diyeyim…. 😉

 3. Merhaba..
  Öncelikle paylaşım için teşekkürler.
  Üstte anlattığınız adımları uyguladım ancak;
  Yazma > Ayarlar sayfasında Uzaktan yayınla bölümünde bahsettiğiniz dört pencere sitemde bulunmadığı için etkinleştiremedim.Bu durum karşısında da resimli word dosyası gönderilemiyor.
  Dosyayı resimli göndermenin başka bir yolu var mı?
  Teşekkürler-İyi çalışmalar

 4. wordpress sayfanızın yönetici kısmına giriyorsunuz, sol kısımda yer alan sekmelerden Ayarlar seçiyorsunuz ve orada Yazma ayarlarına giriyorsunuz. O pencerede yer alan bölümlerden Uzaktan Yönlendirme kısmında 2 adet seçenek var, onları seçmeniz gerekiyor. 4 değil 2 seçenek var..

 5. söylemek istediğinizi şimdi anladım, benim yukarıda anlattığım olay wordpressin 2 yıl önceki versiyonunda vardı ama şimdiki sürümlerinde Uzaktan Yayınlama seçeneği kaldırılmış. müsait bir zamanda bu konuyu araştırırım, eğer siz de birşey bulup paylaşırsanız sevinirim..

 6. Geri dönüşümünüz için teşekkür ederim. Konuyu araştırmaya devam ediyorum. Bir şeyler bulursam,memnuniyetle paylaşırım.

 7. çok faydalı paylaşım fakat ben blogger kullanıyorum acaba aynı adımalrı izlersem sonuç alabılırmıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir