Modası Geçmeyen Tek Kıyafet Kefendir..

       Tez yazım kurallarına göre hazırladığınız word belgesini numaralandırma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu yazı işinize yarayabilir. Diyelim ki hazırladığımız tez 80 sayfa, ilk 3 sayfada sayfa numarası görünmesini istemiyorsunuz, daha sonraki sayfa “iv” şeklinde başlasın istiyorsunuz ve giriş bölümünden itibaren 1’den başlayarak devam eden normal numaralandırma yapmak istiyorsunuz.
Yukarıdaki gibi sayfa numaralandırma yapmak için öncelikle word belgemizi kesmeler kullanarak 3 kısma ayıracağız. ilk 3 sayfada numara istemiyorduk, 3. sayfanın sonuna imlecimizi konumlandırıyoruz ve Microsoft Word menülerinden Sayfa Düzeni menüsünden Kesmeler’i seçiyoruz. Burada Bölüm Sonu kısmından Sonraki Sayfa seçiyoruz.

Aynı işlemi Giriş bölümünden önceki sayfanın en alt kısmında da tekrar ediyoruz, böylelikle çalışmamız 3 bölüme ayrılmış oldu. Sayfa 4’te en üst kısma fare ile çift tıklıyoruz ve üstbilgi penceresi açılıyor yukarıdaki menüden Öncekine Bağla seçeneğini pasif yapıyoruz. Aynı işlemi Giriş sayfasının en üst kısmında da tekrar ediyoruz ve burada da Öncekine Bağla seçeneğini pasif yapıyoruz.

Sayfa numarasını sayfanın sağ üst köşesine koymak için Ekle menüsünden Sayfa Numarası seçip Sayfa Başı seçilip buradan 3 numaralı seçenek seçilerek uygulanır. Şimdi sayfamızın iv ile başlamasını sağlayalım. Yine Sayfa Numarasını seçiyoruz ve menüden Sayfa Numarası Biçimlendir penceresini açıyoruz. Burada sayı biçimini roma rakamı seçiyoruz alt kısımdan Başlangıç seçerek yandaki kısma iv yazıyoruz.

Aynı işlemi Giriş bölümünde de uygulayalım fakat orda sayfa numarasını biçimlendirirken Sayı biçimini normal sayı, alt kısımdan başlangıç değerine de 1 yazıyoruz.

Etiketler: , ,

16 yorum var
 1. projeleri saymazsak 2. kez yüksek lisans tezi hazırlıyorum içindekileri otomatik hazırlamayı hiç başaramamıştım. İlk defe bunu başarmak beni çok mutlu etti bir sürü zaman kazandırdığınız için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

 2. M. Akif KARADAŞ 5 Kasım 2013 16:21

  rica ederim, işinize yaramasına sevindim..

 3. bu sayfa numaralandırma çoğu insan için bir muamma. teşekkürler

 4. Yüksek lisans projesi hazırlayanlar için güzel bir bilgilendirme. Çoğu arkadaşımızın işine yarayacaktır

 5. ben dediğiniz gibi yaptım ama sizin belirttiğiniz 4 sayfa bede 10 sayfa sağ uste sadece 10 sayfada rakam görünüyor diğer sayfalarda görünmüyor neden olabilir yardımcı oalbilirmisiniz teşekkürler

 6. M. Akif KARADAŞ 22 Nisan 2015 15:39

  Bölümleme olayını hatalı yerden yaptınız sanırım. Yaptığınız değişiklikleri iptal ederek baştan adım adım yaparsanız düzeltebileceğinizi düşünüyorum. İyi çalışmalar..

 7. sayenizde büyük bir dertten kurtulduk çok teşekkürler

 8. Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.

 9. sadece bölüm sayfalarının başındaki numaralandırmayı kaldırmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 10. dediğiniz gibi yaptım numaralandırma oluyo ama mesela giriş sayfasını keseceğim sırada öncesine bir boş sayfa açıyo ve o boş sayfa gitmiyo.

 11. merhaba, giriş bölümünde hep üstte hem altta sayfa numarası çıkıyor.ben sadece üstte olsun istiyorum. nasıl yapabilirim? bir de arada bazı sayfalarda sayfa numarasını alta almam gerekiyor. örneğin 1,2,3 üstte, 4 altta, 5,6 üstte gibi. nasıl hyapabilirim

 12. Yazdıklarınızı aynen uyguladım ama aynı sonucu elde edemedim her seferinde birşeyler mi atlıyorum diye defalarca yaptım ama yine olmadı…

 13. Hay Allah Razi olsun sabahtan beri uğraşıyordum yazınıza denk gelene kadar. şimdi oldu.

 14. merhaba bende tez hazırladım ama bu kısımı yapamıyorum iletisime gecer mısınız
  bence dogru yapıyorum ama hatalı sonuclar alıyorum

 15. ALLAH RAZI OLsun şUNUN yüzünden Tezimi bitiremiyordum Allah Ne muradınzı vARSA vERSİN çook Sağolun… Birçok Siteye baktım AMA hEP eksikvermişler İyiki Buldum Burayııı..

 16. Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun

siz de yorum yazın.

www.tarifyurdu.net
This text will be replaced
Bilgisayar Bilgisayar