Ses ile Televizyon Kontrolü (Akıllı TV)

 

         Günümüzde insanların en çok zaman ayırdıkları iletişim araçlarından ikisi kuşkusuz bilgisayar ve televizyondur. Günde bir insanın televizyon başında geçirdiği süre yaklaşık olarak 3 saat 12 dakika olarak hesaplanmış ve bu süre her geçen yıl giderek artmaktadır. Ülkemizde de televizyon izleme oranı %94 olarak tespit edilmiştir. Bu bilgilerden sonra bir televizyonu ses ile oturduğumuz yerden kontrol etmenin gündelik yaşamda çok kullanışlı olabileceğini düşünüp, bunu hayata geçirmeyi hedefledim. Yaptığım araştırmalarda böyle bir çalışmanın ülkemizde olmadığını, diğer ülkelerde ise yeni yeni konu üzerinde çalışmalar yapıldığını gördüm.
Bu projede yaptıklarıma gelirsek; öncelikli olarak seri porta bağlı bir alıcı göz ve açık kaynak bir yazılım olan WinLirc ile çözmek istediğim kumandanın tuşlarınının teker teker bekleme sürelerini inceledim ve kumandanın hangi protokole göre sinyal işlediğini anlamaya çalıştım.                Sesli kontrol sistemi hazırlık aşamasında ses ile kontrol edilecek cihaz olan Hiremco X3 uydu cihazına yönelik bilgiler topladım.   En çok kullanılan uzaktan kumanda protokolleri SIRC

, RC5, SHARP, NEC, NOKIA, ITT dir. Hiremco X3 uydu alıcısının kullandığı protokol NEC protokolüdür.NEC protokolünün yapısı aşağıda gösterilmiştir.

          Kumanda sinyal çözümlemesinde en önemli konu bu protokollerdir, benim uydu alıcımın protokolünün NEC olduğunu anladıktan sonra WinLirc dan aldığım değerleri kullanarak her tuş için gönderilmesi gereken verileri belirledim. Aşağıda WinLirc programından kumandanın “1” tuşu için aldığım değerler görünüyor.

              NEC protokolü  32 bitlik paket data bilgisi yollar . Başlangıç bitinden sonra 16 bitlik tuş kodunu ardından doğrulama amaçlı tuş kodunun tersini gönderir. Yukarıdaki ilk satırında  yer alan bekleme sürelerine göre bitlerin elde edilişi şu şekildedir:

                        624       1607         611            506  

                                  1                                 0            

           Bu şekilde bekleme süreleri tamamı için bitler elde edildiğinde “1”tuşu için 16’lık sayı sisteminde 01FD (cihaz kodu)+92(tuş kodu)+6D(tuş kodunun tersi) değeri elde edilir. Bu şekilde “1” tuşu için 01FD926D kodunu göndermemiz gerektiğini biliyoruz.

        Bu verileri göndermek için Visual Studio c#.net kullandım ama yolladığımız sinyal, pic eklenerek yapılan kibrit kutusu büyüklüğünde bir elektronik devre sayesinde uydu cihazının algıladığı frekans değeri olan 38 kHZ ‘e ayarlanmıştır. Elektronik devre tasarımı yapılırken 16F628A pic, IR Led, 4 mHz kristal, direnç ve güç sağlayıcı bir adet pil kullanılmıştır. Devre resmi aşağıdaki gibidir.

 Ses ile televizyon kontrolünün ses tanıma kısmında Dikte API kullanılmıştır. Bu demo yazılımı 20 adet ses tanımaya imkan vermektedir. Bu projede 20 ses bir kumandayı kontrol etmek için fazlasıyla yeterli olmaktadır.
Projenin Uygulamasını İzlemek için TIKLAYINIZ..

, , , , , , , ,

Bu yazı için 8 yorum var

  1. Kardeşim güzel iş,sonu da güzel olur inşallah.işlerine hem duacıyım hem destekçiyim,başarılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir