Grafik Animasyon Flash Cs5 Hafta-5

          Bu hafta Grafik ve Animasyon dersinde Katmanlar konusunu işledik.  Adobe Flash Cs5 programında katmanların kullanım amacını açıklayarak başlayalım. Bir animasyon yaptığımızı düşünelim, kare kare ilerliyoruz her karede nesneyi biraz hareketlendiriyoruz ve bu şekilde devam ediyoruz. Burada problem yok fakat animasyonda aynı karede birden fazla nesneyi hareket ettirmek istiyorsak o zaman katmanlara ihtiyaç duyarız. Her nesnemizi farklı karede hareket ettirirsek hem değişiklik yapmak istediğimizde direk o katmanla çalışabiliriz hem de herhangi bir nesneyi animasyondan silmek istediğimizde kare kare uğraşmak yerine o nesnenin bulunduğu katmanı silerek işimizi kolaylaştırabiliriz. Şimdi Adobe Flash Cs5 programında katmanlar nasıl eklenir

, nasıl silinir gibi özellikleri açıklayalım.

1. Katmanların çalışma esnasında gösterilip gösterilmemesini sağlar. Göz işaretine tıklarsak hiçbir katman görünmez, tekrar tıklarsak bütün katmanlar görülür. İstediğimiz katmanın hizasında göz işaretine tıklarsak sadece o katman gizlenir. Katman gizlemek sadece istediğimiz katmanda çalışmak için kullanılır.

2. Katmanların kilitlenmesini sağlar, kilitlediğimiz katmanda hiçbir değişiklik yapamayız.

3 Katmanların sadece anahat olarak görünmesini sağlar.

4. Kalem işareti aktif katman hangisi ise onun yanında çıkar. Zaman çizelgesinde hangi katmanda çalışıyorsanız o katmanın yanında kalem işareti çıkar.

5. Yeni katman eklemek için kullanılır.

6. Yeni katman klasörü eklemek için kullanılır. Birbiriyle alakalı katmanlar bu şekilde oluşturulan bir katman içerisine taşınabilirler.

7. Seçtiğimiz katmanı silmek için kullanılır.

Not: Katmanların yerini değiştirmek için katmanları birbirinin üzerine sürükleyebiliriz. Katmanların ismini değiştirmek için ise katman ismi üzerinde çift tıklama yaparak dilediğimiz ismi verebiliriz.

Aşağıdaki örneklerde manzara katmanı sabit tutulmuş olup, tırtıl veya güneş diğer katmanda hareketlendirilmiştir.


Bu animasyon ATL 11 A Sınıfından Hasan Salur tarafından hazırlanmıştır.

, , , ,

Bu yazı için 19 yorum var

  1. Bu animasyonları indirilebilir şekilde linkini koysanız. Ödevim için bir çok çeşidi lazım.düzenlenebilir şekilde dosyasını yayınlar mısınız lütfen ????

  2. Siteye .fla dosyalarını çok yer kapladığı için koymuyorum. Siteye yazdığınız mail adresine gönderdim fakat geçerli bir mail adresi olmadığından gitmedi. İletişim kısmından geçerli bir mail adresi yazarsanız istediğiniz animasyonların .fla sını gönderirim.

  3. Hocam ben de sizin örneklerinizden faydalanıyorum, çok sağolun. Buradaki örneklerinizin .fla dosyalarını gönderebilir misiniz? Çok teşekkür ederim:)

  4. hocam çok güzel bir uygulama. uygulamayı yaptık fakat hata veriyor rica etsem animasyonu atabilir misiniz?

  5. uygulamanızı çok güzel yapmışsınız rica etsem programı atabilir misiniz? değişiklikler yapabilme şeklinde atar mısınız ?

  6. Hocam rica etsem bana da uygulamayı atabilir misiniz? Bir de gece gündüz animasyonu vardı ikisini alabilir miyim mail adresime?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir