Grafik Animasyon Flash Cs5 Hafta-14

    Bu hafta grafik ve animasyon dersinde öğrencilere flash içerisine video ve ses dosyalarının nasıl ekleneceğini anlattım. Öncelikle bilmemiz gereken şey şudur, her ses dosyası formatını yada video formatını flash animasyonu içerisine gömemeyiz. Ses dosyası olarak mp3 ve Wav türünü, video dosyası olarak da Flv, f4v ve mpeg  türlerini flash kütüphanelerine ekleyebiliriz.

Flash Animasyona Ses Ekleme

 1. Animasyona yeni bir katman ekleyiniz. Katmana “ses” adı verebilirsiniz.
 2. buy cheap kamagra oral jelly

, palatino; font-size: medium; color: #000000;”>Dosya>İçe Aktar>Kütüphaneye İçe Aktar seçeneğini seçiniz ve eklemek istediğiniz ses dosyasını seçiniz. ( 8 ve 16 bit sesleri destekler diğerlerini içe aktaramazsınız)

 • Pencere menüsünden Kütüphaneyi tıklayarak açınız. Eklediğiniz ses dosyasını o kısımda görebiliriz.
 • Zaman çizelgesinde ses katmanına tıklayınız ve kütüphanedeki ses dosyasını sürükleyip sahneye bırakınız.
 • Ses katmanında iken  Zaman çizelgesinde ses dosyanızın uzunluğuna göre kare ilerledikten sonra sağ tıklayıp “Anahtar Kare Ekle” seçiniz.
 • Zaman çizelgesinde ses sinyallerinin geldiğini görebilirsiniz.
 • Ses ile ilgili ayarlamaları ses katmanını seçtikten sonra sağ kısımda yer alan Özellikler penceresinde Ses seçeneği altından yapabilirsiz.
 • Flash Animasyona Video Ekleme

  1. Dosya>İçe Aktar>Video İçe Aktar seçeneğini seçiniz.
  2. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Gözat butonuna tıklayarak seçmek istediğiniz video dosyasını seçiniz.
  3. Eğer oynatmak istediğiniz 10 saniyeden daha uzun ise ilk seçenek olan “Oynatma Bileşeni İçeren Harici Videoyu Yükle ” seçeneğini seçiniz. Flash programı 10 saniye üzerindeki videoları zaman çizelgesine eklemez.
  4. Eğer oynatmak istediğiniz video 10 saniyeden kısa ise ikinci seçenek olan “Flv’ yi Swf içine göm ve zaman çizelgesine oynat”  seçeneğini seçerek videoyu zaman çizelgesine ekleyebiliriz.
  5. İleri tuşuna basarak geçtiğimiz ekranda video oynatıcının görüntüsü ile ilgili ayarlamalar yapabiliriz.
  6. Bu pencerede de ileri tuşuna basarsak video oynatıcının sahnemize yerleştiğini görebilirsiniz. Ctrl + Enter tuşuyla animasyonu başlatıp video oynatabiliriz.
  7. Video oynatma ile ilgili özellikleri düzenlemek için video oynatıcıya tıklayıp Özellikler penceresini açınız, pencere üzerinde “Bileşen Parametreleri” bölümünden istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz.
  , , , , , , , , ,