Grafik Animasyon Flash Cs5 Hafta-11

Bu hafta konumuz Flash Action Script 3.0 ile klavye kontrolleri olacak. Bu konuyu 3 kısma ayırarak anlatmak istiyorum. Birinci kısımda klavye yön tuşlarına basıldığında bir nesneyi sağa, sola, yukarı ya da aşağı hareket ettirmek. İkinci kısımda bir nesnenin koordinatlarıyla ilgilenmek.  Üçüncü kısımda ise klavyeden basılan tuş bilgisini kullanmak.

Action Script 3.0 ile Klavye Yön Tuşları

  • Sahnemize bir adet daire çizelim, daireyi sembole dönüştürelim (F8) ve özellikler penceresinden “Örnek Adı” alanına “top” ismini verelim.
  • Sahnede boş bir alana tıkladıktan sonra kod penceresini (F9) açalım ve aşağıdaki kodları yapıştıralım.

Uygulamayı çalıştırmak için ekrana fare ile tıkladıktan sonra klavye yön tuşlarını kullanınız.

Get Adobe Flash player

  • Top.x ile topun x koordinatındaki hareketlerini (yatay konumdaki) ve top.y ile topun y koordinatındaki hareketlerini (dikey konum) kontrol edebiliriz.
  • Kodda yer alan +1 ve -1 gibi değerler ilerlemelerin 1 piksel olmasını sağlar. Siz bu değeri artırırsanız top tuşa basıldığında daha fazla piksel hareket edecektir.

Action Scrip 3.0 ile Koordinat Uygulaması

  • Sahnemize bir adet daire, bir adet kare ve bir adet dinamik metin alanı ekleyelim. Daire ve kareyi sembole dönüştürelim. Daireye “top”, kareye “kare”, dinamik metin alanına “mesaj” adını verelim.
  • Dikkat etmemiz gereken nokta, nesnelerin konumlarına bakalım ve buçuklu (142,5) gibi olmamasına dikkat edelim.
  • Sahnede boş bir alana tıklayarak kod penceresi açalım ve aşağıdaki kodları yapıştıralım.
  • Klavye yön tuşlarını kullandığınızda dairenin hareket ettiğini göreceksiniz. Daire ve karenin merkezleri çakıştığı zaman mesaj alanında “Top doğru yerde” mesajını göreceksiniz.

Uygulamayı çalıştırmak için ekrana fare ile tıkladıktan sonra klavye yön tuşlarını kullanarak daireyi karenin tam ortasına yerleştiriniz.

Get Adobe Flash player

, palatino; font-size: medium; color: #000000;”>Kodda yer alan önemli nokta, daire ve karenin hem x hem de y koordinatlarının çakışıp çakışmadığını kontrol etmekteyiz.

Action Script 3.0 ile Klavye Tuşlarının Kontrol Edilmesi

Amacım klavyeden hangi tuşa basıldığını anlamak. Bunun için ascii kod tablosundaki klavye tuşlarının değerini bilmem gerekiyor. İnternette basit bir arama ile ascii kodlarını listeleyebilirsiniz. Ben tek bir tuş için örnek uygulama yapıyorum, ihtiyacı olan arkadaşlar uygulamayı geliştirebilir.

Ascii kod tablosunda “a” harfine karşılık olarak “65” sayısı gelmektedir. Sahnemize bir adet dinamik metin alanı ekliyoruz ve adını “mesaj” yapıyoruz. Sahnenin kod penceresini açıyoruz ve aşağıdaki kodları yapıştırıyoruz. Uygulamayı çalıştırıp klavyeden  “a” harfine bastığınızda ekrandaki dinamik metin alanında “a” harfi gözükecektir.

Uygulamayı çalıştırmak için ekrana fare ile tıkladıktan sonra klavyeden “a” harfine basınız.

Get Adobe Flash player

, , , , ,