Grafik Animasyon Flash Cs5 Hafta-10

       Geçen hafta yaptığımız Action Script 3.0 ile kareler arası gezinme, buton kontrolü, radyo buton kontrolü gibi uygulamaları hem genişletmek hem de geliştirmek adına bu hafta öğrencilere 10 sorudan oluşan bir bilgi yarışması yapmalarını istedim. Yarışma içerisinde sorulara verilen cevaplardan doğru olanlarla yanlış olanları ayrı ayrı toplayıp yarışma sonunda istatistik olarak ekrana vermelerini istedim. Şimdi bu uygulamayı adım adım birlikte yapalım.

Flash Cs5 Action Script 3.0 ile Adım Adım Bilgi Yarışması

  • Sahnenin boyut renk ve görsel ayarlamalarınızı dilediğiniz gibi yaptıktan sonra ilk sahneye “Başla” butonu yerleştirelim. Butona “Örnek Adı” alanından bir isim verelim. Ben “basla” ismini verdim.
  • İlk sahnede tasarım bittikten sonra boş bir alana tıkladıktan sonra kod penceresine (F9) geçelim ve aşağıdaki kodları yapıştıralım.

 

  • Var ile değişken tanımlamaları yapılmaktadır. Dogru,yanlis ve puan isimleri sayı türünde değişkenlere aittir ve ilk değerleri sıfır olarak verilmiştir.
  • Uygulama boyunca her karede butonlara isim vermek zorundayız ve her butonun ismi birbirinden farklı olmak zorundadır. Ayrıca her karede oluşturduğumuz fonksiyonlara da birbirinden farklı isimler vermek durumundayız.
  • Zaman çizelgesinde 2. Kare üzerinde sağ tıklayıp Anahtar Kare Oluştur seçiniz. İkinci sahnede bizim yarışmamızın ilk sorusu olacak. Bu sahnenin kod penceresine aşağıdaki kodları yapıştırınız.

 

  • Dikkat edeceğimiz nokta dört cevap şıkkının buton isimleri farklı olacak. Herbir butona diğer kareye geçme kodu ekleyeceğiz. Ayrıca tıklanan şık doğru ise “dogru” isimli değişkenin değerini  1 artırıyoruz, eğer tıklanan şık yanlış ise “yanlis” isimli değişkenin değerini 1 artırıyoruz.
  • Zaman çizelgesinde 11. Kareye son sorumuzu yazıp kodlarını düzenledikten sonra gelelim 12. ve sonra karemize. Bu karede doğru sayımızı, yanlış sayımızı ve aldığımız puanı göstermesi için 3 adet dinamik yazı alanı ekliyoruz. Ben bu alanların “Örnek adı” alanlarını sırasıyla ds, ys ve p olarak belirledim.
  • Yine sonra kareye oyuna tekrar başlayabilmek için “Tekrar Oyna” butonu ekledim ve bu butonun tıklanma olayında İlk kareye gitme kodu ekledim. Son karede boş bir alana tıklayarak kod kısmına aşağıdaki kodları yazınız.

 

  • Böylelikle 10 soruluk yarışmamızda yarışmacının doğru sayısını, yanlış sayısını ve puanını (doğru sayısı x 10) ekrana vermekteyiz.

Get Adobe Flash player


Bu uygulama ATL 11 A sınıfı öğrencilerinden Mert Yılmaz tarafından hazırlanmıştır.

, , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum var

  1. siz harika birisiniz o kadar işime yaradı ki bu animasyonlar anlatamam size Allah razı olsun sizden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir