Grafik Animasyon Flash Cs5 Hafta-1

             Grafik ve Animasyon dersinde anlatılan konuları ve uygulanan örnekleri hem derse giren öğretmen arkadaşlara kaynak olması hem de flash konusunda bilgi edinmek isteyenlere temelden başlayarak seviye seviye ilerleyecek şekilde anlatmak amaçlanmıştır. Burada anlatılanlar hafta hafta 2. Dönem boyunca ders içerisinde işlenen konuların ve verilen ödevlerin anlatımından ibarettir.
İlk hafta öğrencilere Adobe Flash CS5 kurulumu gösterilebilir. Kurulumun ardından karşımıza gelen aşağıda gösterilen ilk ekranda eğer özel bir isteğimiz yoksa ActionScript 3.0 seçilerek yeni bir flash dosyası açabiliriz.

Flash programını ilk açtığmızda karşımıza gelen ekranda aşağıdaki resimde işaretli kısımdan KLASİK seçeneğini seçerek daha önceki flash sürümlerinde alışageldiğimiz arayüzü açabiliriz.

Üst kısımda Zaman Çizelgesi, sol kısımda Araçlar paneli, sağ kısımda Özellikler paneli ve orta kısımda Sahne bulunmaktadır. Ekranın sağ tarafında Özellikler penceresinden sahne özelliklerini belirleyebiliriz.

Boyut kısmındaki değerlere tıklayarak genişlik ve yükseklik değerlerini değiştirebiliriz. Sahne Alanı kısmından sahnenin rengini değiştirebiliriz. FPS (frame per second) değeri ise 1 saniyede animasyonumuzda kaç kare gösterileceğidir. Yani FPS değerini 1 yaparsak, 1 saniyede 1 kare ilerler. FPS değerini 24 olarak bırakırsak, 1 saniyede 24 kare ilerler. Sahne ile alakalı daha fazla ayar yapmak istiyorsak Özellikler panelindeki anahtar işaretini tıklamalıyız.

İlk dersimizde Flash Cs5 programı temel olarak tanıtıldıktan sonra grafiklerle çalışma üzerinde duralım. Flash programında grafikler Fireworks veya photoshopa göre daha esnektir.

Uygulama 1.

Bu resim ekrana bir adet dikdörtgen eklendikten sonra araçlar panelinde ilk sırada bulunan Seçim Aracı seçilip dikdörtgenin kenarlarından esnetilerek oluşturulmuştur.

Uygulama 2.

Sahne temizlendikten sonra Araçlar panelinden dikdörtgen seçildiğinde sağ kısımda Özellikler penceresinde Dikdörtgen ile alakalı özellikler ayarlanabilir.

  1. buy kamagra 100mg

    ,palatino; font-size: medium;”>Dikdörtgenin çerçeve rengi

  2. Dikdörtgenin dolgu rengi
  3. Dikdörtgenin çerçeve kalınlığı
  4. Dikdörtgenin sol üst köşesinin eğimi
  5. Dikdörtgenin sağ üst köşesinin eğimi
  6. Dikdörtgenin sol alt köşesinin eğimi
  7. Dikdörtgenin sağ alt köşesinin eğimi

4-5-6-7 sayesinde dikdörtgenimizin istediğimiz köşesine istediğimiz kadar eğim vermek mümkün olabiliyor.

Ayrıca sahnede oluşturduğunuz bir daire şeklinin yarısını fare ile seçip diğer yarısından kolaylıkla ayırabileceğimizi görebilirsiniz.

Bunun gibi birkaç grafik antremanından sonra gelelim ilk grafik çalışmalarımıza.

Uygulama 3.
Öğrencilerinizden aşağıdaki grafiği oluşturmalarını isteyiniz.

Bu uygulama ATL 11 A sınıfından Esra Darılmaz ve Rabia Binici tarafından hazırlanmıştır.

Not : Yukarıdaki uygulamada sahne rengi gökyüzü rengidir. Güneş daire şeklinden, diğer bütün şekiller dikdörtgenden dönüştürülmüştür.

Uygulama 4.

Öğrencilerden aşağıda verilen Android resmini oluşturmalarını isteyiniz.

Not: Yukarıdaki uygulamada gövde, kollar ve bacaklar oluşturulurken köşelere bağımsız olarak eğim verme özelliğinden yararlanınız.

, ,

Bu yazı için 2 yorum var

  1. Çok teşekkür ederim Erkan hocam, ders içeriklerini atıyorum zaman buldukça, belki birilerinin işine yarar diye..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir