Flash Timeline (Zaman Doğrusu) Kullanımı

        Flash animasyonlarda temel mantığın, zaman ilerledikçe karelerin arka arkaya gelmesi sonucu resimlerin akıcılık kazanması olduğunu belirtmiştik. Herbir kareye karşılık bir frame (çerçeve) hazırlanmaktadır, bazen sadece başlangıç ve bitiş karelerin hazırlayıp araları Flash programının doldurması da sağlanabilir fakat biz adım adım ilerleyeceğiz ve bu dersimizde karelerle çalışma anlatılacak.
        Zaman çizelgesinde hangi kareye tıklamışsak çalışma alanımızda o kare ile ilgili göreseller karşımıza çıkacaktır. Aşağıdaki şekilde zaman çizelgesinde 2. kare üzerinde sağ tıklanılmıştır. Herhangi bir kareyi sağ tıkladığımızda karşımıza gelen ekranda Insert Keyframe seçilirse kendinden önce oluştulan son karenin aynısını seçilen kare için oluşturur, Insert Blank Keyframe seçilirse arkaplan rengi aynı olan boş bir çalışma alanı oluşturur.   
      Herhangi bir karede bulunan görseli başka bir kareye taşımak için kopyala-yapıştır yöntemi kullanırsanız, nesne o karede tam orta noktaya yerleşir. Eğer nesne önceki karede bulunduğu yerde çıksın istiyorsanız kopyaladıktan sonra diğer karede sağ tıklayarak Paste in Place (aynı yere yapıştır) seçeneğini kullanmalısınız.


 UYGULAMA
1-  400×100 piksel ebatlarında boş bir flash döküman oluşturunuz.
2-  Arkaplan rengini kırmızı yapıp, fps (frame rate) 10 olarak ayarlayınız.
3-  Zaman çizelgesinde ilk kareyi tıklayınız ve çalışma alanında sol orta kısma mavi bir top çiziniz.
4-  Zaman çizelgesinde 2. kareyi sağ tıklayalım ve Insert Keyframe seçiniz ve ikinci kare seçiliyken topu seçin ve yön tuşuyla biraz sağa çekiniz.
5-  4. adımdaki işlemi 20 kare için gerçekleştirelim ve oluşturduğumuz animasyonu izlemek için ctrl+enter tuşlarına ya da Control menüsünden Play tıklayalım.

KUŞ UYGULAMASI
1-  400x400 piksel ebatlarında bir flash döküman hazırlayınız.

2-  Arkaplan rengini gök mavisi yapıp, fps 12 olarak ayarlayınız.
3-  Zaman çizelgesinde ilk kareyi tıklayınız ve çalışma alanında üst kısımlara beyaz daire ve oval şekilleri içiçe birleştirerek bulutlar oluşturunuz.
4-  Ekranın sağ alt tarafına kanatları havada bir kuş resmi çiziniz, 2. karede sağ tıklayıp Insert Keyframe seçiniz ve kuşu silip biraz daha soluna kanatları aşağıda bir kuş resmi çiziniz . (basit olarak hazırlanmış kanadı havada ve aşağıda olan kuş resimleri)

5-  Aynı rota üzerinde her karede kuşu biraz sola kaydırarak, kuşun bir karede kanatları havada diğer karede kanatları aşağıda olacak şekilde kopyalayınız (isterseniz birden çok kuş ile çalışabilirsiniz). Bu işlemi kuş ekranın sol kısmına gelene kadar tekrarlayınız.
6-  Animasyonumuzu çalıştırabiliriz. ctrl+ enter

, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir