Flash Resim Galerisi için Efekt Hazırlama

          Bu yazımızda flash programında resimler arası yumuşak geçişler ve efektli geçişler işlenecek. Öncelikle sahnemize bir fotoğraf ekleyelim, bunu yapmak için bir resmi sürükleyip flash sahnesine bırakabilirsiniz ya da program içerisinde menüden File –> Import –> Import to Stage yolunu izleyip istediğimiz resmi seçerek sahneye alabiliriz.  Fotoğrafı sahneye aldıktan sonra sıra geldi sahne boyutlarına göre ebatlarını ayarlamaya, sahne standart ebatları 550×400 dür, siz de fotoğrafa tıkladıktan sonra alt kısımda özellikler (properties) bölümünden fotoğrafın W (genişliğini) ve H (yüksekliğini) değerlerini sırasıyla 550 ve 400 seçerseniz ve koordinat değerlerini (X ve Y) sıfır olarak belirlerseniz fotoğrafın sahneye tam olarak yerleştiğini göreceksiniz. Şimdi sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayalım. 
1- İlk karede fotoğrafı seçip ve F8 tuşuna basalım ve Movie Clip e dönüştürelim.
2- Zaman çizelgesinde 30. kareye sağ tıklayıp Insert Keyframe seçelim.
Buy Nolvadex UK

,palatino; font-size: medium;”> 3- İlk kareye tekrar dönüp fotoğrafı tıklayalım ve properties kısmında Color seçeneklerinden Alpha değerini 10 yapalım.
4- Zaman çizelgesinde 1-30 arasında bir karede sağ tıklayıp Create Motion Tween seçelim. Şimdi animasyonu test ederseniz (ctrl + enter) soluk bir resmin zamanla açıldığını göreceksiniz ama işimiz bitmedi.
5- Zaman çizelgesinde 60. karede yine Insert Keyframe ile fotoğrafı sahneye alalım.
6- 60. karede fotoğrafı tıklayarak Color –> Alpha değerini 10 yapalım.
7- 30-60 kareleri arasında bir karede sağ tıklayarak  Create Motion Tween seçelim ve animasyonu test edelim.
Böylelikle soluk bir fotoğraf belirginleşiyor ve tekrar soluklaşıyor. Arkasından başka fotoğraflar eklenerek soldurma efektli galeri hazırlanabilir.

                  Resim galerimizde yapacağımız geçiş efektlerinin sınırı hayal gücümüzdür. Ben belli başlı birkaç örnek anlattıktan sonra sizi hayal gücünüzle  başbaşa bırakacağım.
Resmin Küçülerek Kaybolması : İlk karemize resmi ekleyelim ve sahneye göre boyutlandıralım. F8 ile Movie Clip yapalım. Zaman çizelgesinde 30. karede Insert Keyframe yapalım ve 30. karede iken resmi tıklayalım properties kısmından resmin boyutlarını iyice küçültelim (100 x 80) ve resmi sahnenin ortasına taşıyalım. 1-30 kareleri arasında Create Motion Tween yapalım ve animasyonu test edelim. İlk sahnede küçük resim kullanırsak ve 30. karede resmi büyüterek sahneyi kaplatırsak bu seferde, küçük resmin büyüyerek geçtiğini göreceksiniz.
Resmin Dönerek Geçmesi : İlk karemize resmi ekleyelim ve sahneye göre boyutlandıralım. F8 ile Movie Clip yapalım. Zaman çizelgesinde 30. karede Insert Keyframe yapalım. 1-30 kareleri arasında Create Motion Tween yapalım. 1-30 kareleri arasında bir noktada zaman çizelgesine tıklayalım ve altta bulunan properties kısmına geçelim. Rotate seçeneklerinden CW seçerseniz resim saat yönünde CCW seçerseniz saat yönünün tersinde dönerek geçecektir. Animasyonu test edebilirsiniz.
Eğriltme Vererek Geçiş : Yukarıdaki işlemleri yapıp sahneyi hazırladıktan sonra 30. karede resmi tıklayıp tool (araçlardan) Free Transform Tool (serbest seçim aracı) seçilir. Resmin kenar çizgileri üzerine geldiğimiz zaman fare imlecinin çift yönlü ok şeklini aldığını görebilirsiniz. İmleç bu durumdayken fare ile tıklayarak istediğimiz yönde çekerek eğriltme işlemini gerçekleştirmiş oluruz.
Not: Bu geçiş efektlerini arka arkaya uygulayarak değişik geçişlere sahip bir galeri oluşturabilirsiniz. Bir resimden sonra yeni bir resim eklemek için zaman çizelgesinde bir sonraki kareyi sağ tıklayıp Insert Blank Keyframe seçmelisiniz.
Not: Bir resmin dönerek büyümesini istiyorsanız, öncelikle zamanla büyüyen resmi hazırlayınız ve zaman çizelgesinde tıkladıktan sonra Rotate kısmından yön belirlemeniz yeterli olacaktır.

Bu animasyon EML 11 A sınıfı öğrencilerinden Utku KOÇAK tarafından hazırlanmıştır.

, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir