Flash Katman, Maske ve Guide (Kılavuz)

             Daha önce Photoshop, Fireworks gibi programlarla çalışanlar katman kavramına mutlaka aşikardırlar. Katmanların kullanılış amacı çalışmamızda bulunan nesneleri organize etmek, ilişkili nesneleri ortak çatı altında toplamak ve karmaşa olmasını engellemektir.   Zaman çizelgesinin sol tarafında bulunan katman yönetim penceresi şekildeki gibidir.  Katman ismine fare ile tıklayarak yeni isim verebilirsiniz. Göz resminin hizasına tıkladığınızda katmanın çalışma esnasında görünmesini engelleyebilir, kilit seçilerek katmanın hareketi engellenebirsiniz. Seçili katmanı silmek için alttaki çöp kutusunu seçmelisiniz. Yeni katman eklemek için aşağıda bulunan butonlardan soldakini tıklamalısınız, ortadaki buton kılavuz belirlerken kullanılacak ve klasör resimli buton katman klasörü açmamızı sağlar.
Not: Katmanların yerlerini değiştirmek için sürükleyip istediğimiz yere bırakmamız yeterli olacaktır.
Katmanlarla çalışırken dikkat edeceğimiz en önemli nokta zaman çizelgesindeki hizalamadır. Eğer iki katman aynı zamanda çalışmasını istiyorsak zaman çizelgesinde katmanlar aynı hizada olmalı. Bir katmanın gösterimi bittikten sonra diğer katman sahneye gelsin istiyorsanız, zaman çizelgesinde biten katmandan sonraki karelerde çalışmanız gerekir.

Maske Katmanıyla Çalışma : 550×100 ebatlarında bir çalışma alanı açınız, arkaplan rengi veriniz. Çalışma alanına bir yazı yazınız ve zaman çizelgesinde 50. karede sağ tıklayıp Insert Keyframe seçiniz. Yeni bir katman ekleyiniz. Yeni katmanda sahnenin soluna bir yuvarlak çizip, yuvarlağı seçtikten sonra F8 tuşuna basarak Movie Clip e dönüştürünüz. Yine yeni katmandan 50. karede sağ tıkladıktan sonra Insert Keyframe seçiniz ve 50. karede yuvarlağı sahnenin en sağına taşıyınız. Yeni katmandayken 1-50 kareleri arasında Create Motion Tween seçiniz. Yeni katmanın ismi üzerinde sağ tıklayınız ve Mask olarak seçiniz. Animasyonu test edebilirsiniz.
kamagra oral jelly usa

,palatino; font-size: medium;”>

Kılavuz (Guide) Katmanı ile Çalışma: İlk karemizde bir daire oluşturduktan sonra daire seçili iken F8 tuşuna basarak şeklimizi Movie Clip e dönüştürüyoruz. Zaman çizelgesinde 50. karede iken sağ tıklayıp Insert Keyframe seçiyoruz. Yeni katman ekleme butonu yanında bulunan kılavuz ekleme butonunu tıklıyoruz ve yeni bir kılavuz katmanı oluştuğunu görüyoruz. Kılavuz katmanının ilk karesi seçili iken Kurşun kalem (pencil) aracını seçip sahne içinde istediğimiz gibi bir kılavuz çiziyoruz. Dairemizin bulunduğu katmanın ilk karesini seçiyoruz ve yuvarlağın tam ortasını kılavuz için çizdiğimiz çizginin tam başladığı noktaya hizalıyoruz. Dairenin olduğu katmanda 50. kareyi seçiyoruz ve bu sefer dairenin tam orta noktasını kılavuz çizgimizin bittiği noktayla tam olarak ortalıyoruz. Dairemizin bulunduğu katmanda 1-50 kareleri arasında bir noktada Create Motion Tween seçerek animasyonu tamamlıyoruz. Dairemizin seçtiğini kılavuz boyunca hareket ettiğini göreceksiniz.

, , , ,