Flash Action Script Sürükle Bırak Olayı

               Sürükle-bırak bir nesnenin fare ile seçildikten sonra sürüklenip istediğiniz yere bırakılmasını sağlayan olaydır. Bunu şimdi animasyonlarımızda nasıl kullabileceğizi anlatacağım. Öncelikle sahnemize bir nesne ekleyelim ve F8 ile Movie Clip olarak nesnemizi seçelim. Nesnemizi fare ile seçtikten sonra Properties penceresinde <Instance Name> yazan kısımda nesnemize Türkçe olmayan bir isim verelim ben “sekil” yazdım. Bundan sonra sahnemizin herhangi bir yerine tıkladıktan sonra Actions penceresini (F9) açarak

sekil.onPress=function()
{ sekil.startDrag(); }
sekil.onRelease=function()
{ sekil.stopDrag(); }

Kodunu yazdığımızda nesnemizi istediğimiz gibi sürükleyip bırakabildiğimizi görebilirsiniz. Bundan sonra olayı bir adım ileri götürüp değişik bir uygulama yapalım.

SÜRÜKLE BIRAK UYGULAMA
Amaç; eğer nesnemizi sürükleyip sahnenin sol üst köşesine bırakırsak ekranda nesnenin düzgün yerleştiğine dair bir mesaj görülecek. Bunun için sahnede nesne oluşturup Movie Clip olarak seçiyorum. Sahnenin ortasına bir adet Dynamic Text ekliyorum ve var değerine “mesaj” yazıyorum. Bundan sonra sahnenin boş bir yerinde tıklayıp F9 ile Actions pencersini açınız. 

buy kamagra 100mg

,palatino; font-size: medium;”>sekil.onPress=function()
{ sekil.startDrag(); }
sekil.onRelease=function()
{ if(sekil._x<100&&sekil._y<100)
_root.mesaj=”şekil doğru yerde”;
sekil.stopDrag(); }

Kodunu ekleyelim. Nesnemizi sürükleyip ekranın sol üst köşesine sürüklediğimizde “şekil doğru yerde” mesajını görebiliriz fakat nesneyi köşeden farklı bir yere sürüklediğimizde mesajın ekrandan silinmediğini göreceksiniz. Bunun için kodu aşağıdaki gibi değiştiriniz.

sekil.onPress=function()
{ mesaj=” “; sekil.startDrag();}
sekil.onRelease=function()
{ if(sekil._x<100&&sekil._y<100)
_root.mesaj=”doğru yerde”;
sekil.stopDrag(); }

  Kod ile yapılan; nesneyi sürükleyip bıraktığımızda bulunduğu konumun x ve y koordinatları 100’ün altında ise ekranda mesaj çıkmasını sağlıyor. Siz de istediğiniz gibi değişiklikler yaparak değişik uygulamalar yapabilirsiniz.

Yukarıdaki uygulamanın daha gelişmiş olanını öğrencilere ödev olarak vermiştim. Aşağıdaki örneği yaparken dikkat etmemiz gereken toplara ve dynami textlere farklı isimler vermek gerekiyor.

Bu animasyon EML 11 A sınıfı öğrencilerinden Yasin ÇAKMAK tarafından hazırlanmıştır.

, , , ,

Bu yazı için 1 yorum var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir