Fireworks gif (Hareketli Resim) Hazırlama

                  Hareketli resimler, birden fazla resmin arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesi sonucunda oluşan resimlerdir. Web sitelerinde çoklukla gördüğümüz hareketli resimlerin veya bannerlerin nasıl oluşturulduğunu inceleyelim. Anlatımımız Adobe Fireworks CS5 programı üzerinden olacaktır.
gif resmimiz için 400×120 ebatında bir çalışma alanı açalım ve dilediğimiz bir renk ile tuvali renklendirelim. Ben kendi adım olan AKİF yazısını gif resme dönüştüreceğim ve her karede adımın harflerinin teker teker gelmesini istiyorum, adım 4 harfli olduğundan ve bir durumda da hiç harf olmayacağından toplam 5 adet duruma ihtiyacım var. Menü çubuğundan Pencere sekmesinde Durumları işaretleyelim, durumlar penceresinde aşağıdaki resimde işaretli kısma tıklayalım ve buradan Durumları Çoğalt seçeneğini seçip Sayı kısmına 4 yazalım ve Geçerli Durumdan sonra seçeneğini seçelim. Böylelikle toplam 5 adet durumumuz oluştu.
Durumlar listesinden Durum 1 ‘de sadece tuval olacak, Durum 2’yi seçip sol kısma bir daire çizip içerisine A harfi yazıyorum, oluşturduğum daireyi ve A harfini kopyalayıp Durum 3′ yapıştırıyorum, yine Durum 3 seçili iken yeni bir daire oluşturup içerisine K harfini yazıyorum. İki daireyi kopyalayıp Durum 4’e yapıştırıyorum ve yanlarına yeni bir daire oluşturup İ harfini yazıyorum. Son olarak bu 3 daireyi kopyalayıp Durum 5’ e yapıştırıyorum ve yeni bir daire oluşturup içine F harfi yazıyorum. Şimdi gif animasyonum hazır. Test etmek için tuvalin altında, özellikler penceresinin hemen üzerinde bulunan “Play” butonuna tıklayınız. Animasyon size hızlı geldiyse hızını değiştirmek için durumlar pencersini açıp her durumun yanında bulunan 7 sayısını üzerine çift tıklayarak 30 yapın ve tekrar animasyonu test edin. Hazırladığımız animasyonu kaydetmek için ise Dosya menüsünde bulunan Dışa Aktarım Sihirbazını seçiyoruz, buradan Animasyonlu Gif seçeneğini işaretleyip Dışa Aktar butonuna tıklıyoruz ve dilediğimiz yere kaydediyoruz. Kaydettiğimiz animasyonu görmek için resmimizi İnternet Tarayıcılarıyla birlikte açabiliriz.

 

buy levitra cheap

,palatino; font-size: medium;”>Fireworks Gif Banner Hazırlama

 

Yukarıda anlatığımız bilgileri kullanarak web sitenize banner hazırlayabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz bannerde toplam 7 adet durum var. Bunu hazırlamak için öncelikle 600×200 bir çalışma alanı açıyoruz, çalışma alanımızın sağ ve sol tarafına resimleri ekledim, altına ve üstüne yazıları yazdım. Buraya kadar yaptıklarım tüm durumlarda sabit olacağından, bundan sonra durumlar penceresine girip Durumları Çoğalt seçeneğini seçiyorum ve sayı kısmına 6 yazıyorum. Bundan sonra sırasıyla bütün durumlara gelip rasgele bir yere herhangi bir markanın logosunu ekliyorum, logolar bittikten sonra animasyonumu test edebilirim.

 

 Aşağıdaki gif örneği ders içeriği olarak ATL 11 A sınıfından Kadir ÜLKÜ tarafından hazırlanmıştır.

, , , ,