Modası Geçmeyen Tek Kıyafet Kefendir..

Genetik Algoritmalar Kullanarak  İstenilen Fiyata Göre OEM Parça Toplama Optimizasyonu 

Yüksek lisans yaparken aldığım Sezgisel Algoritmalarla Problem Çözüm Teknikleri dersi içeriği olarak hazırladığımız projeyi çok çok özetleyerek tanıtacağım. Genetik algoritma, bazı doğal olayları modelleyen skolastik bir  arama  yöntemidir.  Biyolojik  evrimin  işleyiş  biçimini  taklit  eden,  sayısal optimizasyon  algoritmalarıdır.  Genetik  algoritma  tekniği,  çözüm  uzayının büyüklüğüne rağmen iyi bir çözüme kısa zamanda yakınsamaktadır  Genetik  algoritma  evrim  sürecinden  etkilenerek,  canlılarda  yaşanan  genetik sürecin  bilgisayar  ortamında  gerçekleştirilmesi  işlemidir.    İşlemler  bilgisayar hafızasına depo edilmiş kromozomlar üzerinde icra edilmektedir.

Yazılımın Geliştirilmesi
Yazılımın geliştirilme sürecinde hem görsel açıdan hem de kullanıcının kullanımını kolaylaştıracak öğelere  sahip olan C# programı kullanılmıştır. Yazılımda  kullanılan veri tabanı  ise MS Access 2003 veri tabanıdır. Yazılımın geliştirme sürecinde diğer projelerde olduğu  gibi bir  tasarım  çalışması  yapılmıştır. Bu  çalışmada bilgisayarın donanımsal parçalarının  tutulacağı yerler belirlenmiş ve buna göre de veri  tabanı tasarımı  gerçekleştirilmiştir.  Veri  tabanında  gerekli  tablolar  belirlendikten  sonra kullanıcıların kendi stoklarında bulunan parçaları girebileceği ve güncelleyebileceği kullanıcı ara yüzü geliştirilmiştir.

Veritabanı Tasarımı
Veri  tabanı  tasarımı  için  MS  Access  2003  veri  tabanı  kullanılmıştır.  OEM. MDB veri tabanı dosyasında yedi tane tablo bulunmaktadır. Bu tablolar bilgisayar parçalarını oluşturan yedi tane ana parça olan işlemci, ekran, ana kart, ekran kartı, kasa, bellek ve hard diski göstermektedir.

Program Tanıtımı

Programın ana ekran görüntüsü yukarıda görülmektedir. Bir bilgisayarı oluşturan donanım elemanları görülmektedir. 1 numaralı kısımda AMD ile Intel arasında işlemci seçimi yapıyoruz. 2 numaralı kısımda seçtiğimiz işlemcinin soket yapısını seçiyoruz. 3 numaralı kısımda programın kaç deneme yapmasını istiyorsanız o değeri giriyorsunuz (deneme sayısı arttıkça çıkacak olan fiyat farkı azalacaktır). 4 numaralı kısımda bilgisayar almak için ayırdığımız bütçeyi yazıyoruz ve BAŞLA butonuna tıklıyoruz. Program bu süreçte denemeler yaparak donanım konfigürasyonları hazırlıyor ve sizin bütçenize en yakın bilgisayar donanımını hazırlamaya çalışıyor.  Programdan kaç deneme yapmasını istediyseniz o kadar deneme yapıyor ve bütçenize en yakın konfigürasyonu kırmızı ile işaretliyor. Programın veritabanına yeni donanım ekleme olanağı da mevcut.

Programın Videosu

Etiketler: , , ,

13 yorum var
 1. sürgün bey 6 Mart 2013 13:25

  bu yapılan programın kodlarını bana gönderebilirmisiniz

 2. sürgün bey 6 Mart 2013 13:31

  ödev olarak bu konuyu verdi hocam yardımcı olur musunuz??

 3. Akif Bey Merhabalar,yapmış olduğunuz uygulamayı paylaşma imkanınız var mı?,teşekkürlr

 4. Kodları banada yollayabilirmisiniz

 5. Merhaba acaba sizin projeye benzer benimde bir konumda varda kodlarını bana göndererek yardımcı olabilirmisiniz.

 6. Selamlar kaynak kodlarını ben de alabilir miyim acaba? Teşekkürler

 7. kaynak kodları vermenizde sakıncanız yoksa gönderebilir misiniz acaba?

 8. Hocam kolay gelsin. merak ettim, programı yollama imkanınız var mı ?

 9. Üzerinde çalıştığım bir proje için genetik algoritma kullanmam gerekiyor. Kaynak kodu benimle paylaşabilir misin?

 10. Banada Yollarmsınız scripti

 11. Merhaba
  Elinize sağlık çok güzel bir uygulama olmuş. Kaynak kodlara ulaşma şansımız var mı?

 12. merak ettim, programı yollama imkanınız var mı ?

 13. recep tayip 12 Nisan 2017 19:05

  hocam lütfen acil gönderebilirmisiniz ? teşekkürler

siz de yorum yazın.

www.tarifyurdu.net
This text will be replaced
Bilgisayar Bilgisayar