c# Dosya Kopyalama (Veritabanı Yedek Alma)

    Bu uygulamada c# ile bir dosyanın kopyalanarak istediğimiz sürücüde istediğimiz isimle kaydedilmesi amaçlanmaktadır(Örneğin a.mdb veritabanı dosyasını b.mdb olarak D sürücüsündeki Yedek klasörünün içerisine atmak).  Örnekten devam edecek olursak uygulamada verilen kodlar yardımı ile önce D sürücüsünde oluşturmak istediğimiz Yedek klasörünün olup olmadığına bakıyor eğer klasör yok ise klasörü oluşturup yeni dosyayı içine atıyor eğer Yedek isimli klasör zaten var ise o zaman yeniden klasör oluşturmadan Yedek klasörünün içerisine atıyor. Fakat burada dikkat edilecek kısım; eğer uygulamanın çalıştığı bilgisayarda D isimli sürücü yok ise o zaman Dizin Yok uyarısıyla karşılaşırsınız. O yüzden hedef olarak C sürücüsünü seçmek daha mantıklı olabilir. Kullandığınız programın veritabanı bağlantısı varsa zaman zaman veritabanının yedeğini almak zorundayız. Aşağıda verilen program kodları ile butona tıklandığı zaman D sürücüsündeki yedek klasörüne veritabanının o gün isimli bir yedeğini almaktadır (05.03.2013.accdb gibi). Böylelikle hangi tarihteki yedeğe dönmek isterseniz onu alıp kullanabilirsiniz. Ben c# ile yazdığım programda veritabanı olarak access 2007 kullandığım için uzantısı accdb yazdım. Programda kullandığım  elit.accdb veritabanını butona tıklanan günün tarihi olarak yedekliyorum. 

Öncelikle üst kısımdaki kütüphaneler kısmına 
using System.IO;  satırını ekleyiniz.

 

 

 

, , , ,

Bu yazı için 4 yorum var

  1. ders için teşekkürler hocam. sizden bir ricam daha olacaktı. yedeklediğimiz veritabanını tekrar geri çağırmayı nasıl yapacağız. Çağırıp datagridte nasıl göstereceğiz.

    1. Geri yükle butonu yaparsınız, tıklandığı zaman seçtiğiniz yedeği programın veritabanının bulunduğu yere ismini değiştirip yüklersiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir