Asp.Net ile Adım Adım Web Site Tasarımı

       Günümüzde site yapımında güçlü mimarisi ile öne çıkan, php vb. diğer diller gibi fazla kaynağı bulunamayan Asp.NET ile master page hazırlayarak adım adım nasıl site yapılacağını anlatacağız. Bunun yanı sıra image nesnesine resim atama işlemlerinin, linkbutton ve imagebutton ile bağlantı verme işlemlerinin nasıl yapılacağına da yazımızda yer vereceğiz. Sitemizde oluşturacağımız sayfalar ;

 1. master,
 2. default.aspx,
 3. hakkinda.aspx,
 4.  bilisim.aspx.İlk adım olarak Visual Studio –New Project-Web-ASP.NET Empty Web Application seçiyoruz.

 

 Add New Item-Master Page seçip name kısmına isim yazarak Add düğmesine tıklıyoruz.

buy generic levitra

, palatino; font-size: medium;”>Master page diğer sayfalarımızın hepsinde bulunan ortak alanların hazırlanacağı bir şablon görevi üstlenmektedir. Formlarda değişecek alanlar için ContentPlaceHolder nesnesi kullanılmaktadır. Masterpage eklendikten sonra Add New Item-Web Form Using Master Page ile default.aspx, hakkinda.aspx, bilisim.aspx sayfalarını oluşturuyoruz. Web Form Using Master Page ile Master page’de hazırladığımız şablonun diğer sayfalarımızda da kullanabiliyoruz.

 

 

 Web sayfamız 3 satır,2 sütun olacak şekilde hazırlayacağız. Bunun için Master Page’de Table menüsü-Insert Table’de Rows:3 Columns:2 olarak ayarlanmalıdır. Tabloda ilk satır banner, ikinci satır ilk sütunu bağlantı, ikinci sütun içerik, üçüncü satır yine imagebutton’lar ile bağlantı verilecektir.

 

İlk ve üçüncü satırı tek satır haline getirebilmek için satırdaki sütunlar seçilip sağ tuş yapılarak Modify-Merge Cells seçilir.

 

Asp.net Image nesnesi kullanarak tablo satırına banner eklemek

Şimdi her sayfada yer alacak olan banner, bağlantı ve alt sütunda yer alacak bağlantı butonlarını oluşturmaya. Banner için Toolbox’da yer alan Image nesnesine, tablonun ilk satırında iken çift tıklıyoruz. Böylece formumuza resim için gerekli nesneyi eklemiş olduk. Image nesnesinde kullanılacak resim için Solution Explorer penceresinde yer alan projemizin üzerinde sağ tuş Add-New Folder tıklanarak image adını verdiğimiz bir klasör oluşturuyoruz.

 Böylece sitemizde kullanacağımız resimler için bir klasör belirlemiş oluyoruz. Şimdi sıra açmış olduğumuz klasöre resim eklemede. Image klasörü üzerinde sağ tuş yaparak Add-Existing Item ile resmin yolu verilerek resim dosyası klasör içerisine eklenmektedir. Eklenen resimi  image nesnesinde görüntülemek için Image nesnesi seçildikten sonra Properties kısmından ImageURL ‘den image klasörü içerisine eklemiş olduğumuz resmi seçiyoruz. Böylece resmi artık Image nesnesi içerisinde görünür hale getiriyoruz.

 

Asp.net LinkButton kullanarak sayfa bağlantılarını oluşturmak

Daha önceden hazırlamış olduğumuz ikinci satır birinci sütuna

Anasayfa
Hakkında
Bilişim Teknolojileri

Şeklinde üç tane bağlantı verebilmek için öncellikle 1 sütun, 3 satırdan oluşacak bir table’yi yazımızın başında belirttiğimiz tablo ekleme ile oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz tablonun ilk satırına gelerek ToolBox’tan linkButton nesnesine tıklayarak satıra ekliyoruz. linkButton nesnesi seçildikten sonra Properties’ten Text kısmına Anasayfa, PostBackURL kısmına ise “default.aspx” sayfamızı seçerek ayarlarını yapıyoruz.

 

Hakkında ve Bilişim Teknolojileleri linkleri içerisinde Anasayfa bağlantısı için yapılan işlemleri uygulayarak bağlantılarımızı oluşturmuş oluyoruz.

Asp.net ContentPlaceHolder nesnesi

Sayfalarımızda içeriğin görüntüleneceği ve her sayfada farklı olacak bölüm için 2. Satır 2. Sütuna ToolBox’tan ContentPlaceHolder nesnesini ekliyoruz.

 Asp.net ImageButton ile bağlantı verme

Sayfalarımızda en altta yer alan e-okul, e-mezun bağlantılarını verebilmek için ImageButton nesneleri kullanacağız. ImageButton eklemek için Proterties ImageButton seçilerek tablomuzun 3. Satırına ekliyoruz. Resim eklemek için ImageButton seçildikten sonra ImageURL kısmından image klasörü içerisinde bulunan resmi seçiyoruz. PostBackURL ile de hangi sayfaya bağlantı verecek isek URL adresini yazıyoruz. Biz sayfamızda e-okul için https://e-okul.meb.gov.tr/logineokul.aspx adresini belirtilen alana vererek bağlantımızı yapıyoruz.

 

Yukarıda belirtilen işlemlerden sonra şablon olarak kullanacağımız master page hazır halde. Şimdi daha önce eklediğimiz default aspx, hakkında.aspx ya da bilisim.aspx sayfaları Solution Explorer’den açılarak ContentPlaceHolder nesnesi içerisine istenilen içerik table vb. kullanılarak hazırlanabilir. Böylece asp.net ile statik bir site tasarımını tamamladık…

 Oluşturulan basit web sitesinin anasayfası (default.aspx) aşağıda gösterildiği gibidir. 

 

, , , , , , , ,

Bu yazı için 7 yorum var

 1. hocam çok teşekkürler ellerinize sağlık hazırlayacağımız bir proje için internette en anlaşılır asp.net ile site oluşturmayı anlatan sizi bulduk 🙂

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, temel seviyede anlaşılır bir anlatım yapmaya çalıştım..

 2. s.a kardeşim anlatımınız için teşekkür ederim gerçekten nette en anlaşılır biçimde bir tek sen anlatmışın 🙂
  bilgisayar bölümü okuyorum asp.net ile yapmam gereken bir proje var bu projeyi yapabilir misin ? ücretli olarak .

 3. visual studio da bi site yaptım yazıları basa almak istiyorum ortada görünüyo nasıl yapabilirim yardmcı olursanız sevinirim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir