Modası Geçmeyen Tek Kıyafet Kefendir..

        Geçenlerde bir siteden program indirirken yanında gelen ufak bir yama bütün internet tarayıcılarımı ele geçirdi ve Internet Explorer, Google Chrome, Firefox Mozilla tarayıcılarımın tamamının açılış sayfası 22find.com oldu. Bilinen klasik yöntemlerin tamamını denememe rağmen hiçbir değişiklik olmadı. Site kendi içerisinde bir çözüm yolu vermiş, onu denedim yine bir sonuç elde edemedim. Bir arkadaşımın bilgisayarında da aynı sorun var fakat onda portalsepeti.com belası var ama çözüm yolu aynı.

Ben 22find.com dan aşağıdaki adımları tek tek uygulayarak kurtuldum.

1. Mozilla ve Google Chrome program ekle kaldır kısmından kaldırılacak.
2. Program Files içerisinden Chrome ve Mozilla klasörleri silinecek.
3. Internet Explorer menüsünde Araçlar > İnternet seçenekleri sekmesi açılacak. Genel sekmesinde Ana sayfamızı dilediğimiz bir sayfa url girerek değiştirelim.  (Resimde 1)


4. Yine genel sekmesinde Arama bölümünde Ayarlara tıklayalım (Resimde 2) ve bu kısımda 22find.com  ile alakalı bir şey varsa kaldıralım.

5. Masaüstünde internet Explorer simgesi üzerine sağ tıklayıp özellikler tıklayalım ve resimdeki kısımda 22find.com yazan kısma giriş sayfanızın url’sini yazın.


6. Program ekle kaldır kısmından Windows bileşenlerini ekle-kaldır kısmından Internet Explorer pasif hale getirilecek.

7. Başlat > Çalıştır> regedit yazılacak ve çıkan ekranda klasör dizininin en üstündeki bilgisayar ismi seçildikten sonra yukarıdaki menüden Düzen kısmından Bul tıklanacak. O kısma 22find yazın. 22find ile alakalı bişey bulduğu zaman sağ tıklayıp değiştir seçeceksiniz ve 22find.com yerine google.com yazınız. Bul penceresini tekrar açıp aramayı tekrar başlatın ve 22find kalmayıncaya kadar bu işlemi yapın. Bittikten sonra en üstteki bilgisayar dizinini tekrar seçerek son bir arama yaptırın, 22find bulamadıysanız regedit temizlendi demektir.

8. Masaüstündeki bilgisayarım simgesini tıklayıp açın ve buradaki arama kısmında 22find kelimesini aratın (dikkat edilecek nokta belgelerde değil yerel disk c ve d’de arama yaptırıyoruz). Bulduğunuz tüm dosyaları korkmadan sağ tıklayıp sil seçebilirsiniz. Tekrar arama yaptırın bulamadıysa tamam demektir.

9. Son olarak tekrar Internet Explorer aktif hale getirip eskisi kullanılabilir. chrome ve mozillayıda baştan kurmamız gerekecek.

Etiketler: , , , , , , ,

72 yorum var
 1. Hocam çok teşekkür ederim ne yaptıysam olmamıştı, sayende kurtuldum.

 2. M. Akif KARADAŞ 31 Ocak 2013 23:23

  Aynı sıkıntıyı bende yaşadım, işine yaramasına sevindim.

 3. Arkadaşlar ben google chrome ve mozillayı silmeden direk hallettim.Aynı şekilde bütün internet arayıcılarına ya da ne deniliyorsa işte masaüstünde sağ tıklayıp özelliklere bastım hedef yazan yerde http://www. bu kısımdan sağ tarafa doğru ne varsa sildim ve google ı yaptım ve kurtuldum 😀

 4. M. Akif KARADAŞ 1 Şubat 2013 14:56

  Zaten 22find.com sitesinde alt kısımda uninstall bölümünde sizin yaptığınız yöntem anlatılıyor. Fakat birçok bilgisayarda sadece o kısmı değiştirmek yetmiyor veya bilgisayarı kapatıp açınca eski haline dönüyor. Kurtulmanıza sevindim 😀

 5. teşekkürler dostum

 6. Sağol kardeş makbule geçti.

 7. M. Akif KARADAŞ 2 Şubat 2013 07:38

  rice ederim

 8. Merhaba ben bu dediklerinizi yaptım ancak son aşamada yani bilgisayarda arama yapıp silme kısmında bazı dosyaları silemedim hata gösterdi ne yapmam gerekiyor?

 9. M. Akif KARADAŞ 3 Şubat 2013 09:29

  Bilgisayarı yeniden başlatın ve bilgisayar açılırken F8 tuşuna basarak bilgisayarı GÜVENLİ KİP ile açın. Burada dosya silmeniz konusunda peoblem yaşayacağınızı sanmam.

 10. hiç biri olmuyor.. en kesin çözüm format atmak diyeceğim ama maalesef sonra tekrar bulaşıyor.. hacker lar bir yöntem bulmadığı sürece şundan eminim…! nur topu gibi 22find isminde bir virüsümüz var.. 🙂

 11. M. Akif KARADAŞ 6 Şubat 2013 07:28

  Ben ve birçok insan bundan kurtuldu. 3 hafta önce benim bilgisayarıma bulaşmıştı yukarıdaki işlemleri uyguladım ve o zamandan beri bir daha görmedim.

 12. Allah razı olsun hocam günlerdir deniyordum bir türlü silememiştim sayenizde kurtuldum:) keşke tüm bilgisayardan anlayanlar sizin gibi iyi niyetli olsa da bu virüslerle uğraşmak zorunda kalmasak.

 13. M. Akif KARADAŞ 16 Şubat 2013 17:41

  Sizden de Allah razı olsun..

 14. beyler bakı google chrome silmeyin . chrome girin sağ üst köşede 3 çizgi var tıklayın ayarlar deyin orada başlangıçta belirli bir sayfa aça tıklayın 22 finddş silin google yazın

 15. teşekkür ederim paylaşım için, dediklerinizi aynen uyguladım ve sonunda kurtuldum

 16. bir teşekkür de benden ..Allah razı olsun

 17. M. Akif KARADAŞ 23 Şubat 2013 22:12

  Paylaşılan konunun birçok arkadaşın işine yaramasına sevindim..

 18. kardeşim allah razı olsun kurtuldum 22fd. ten berbat bişeyler

 19. M. Akif KARADAŞ 25 Şubat 2013 08:05

  Geçmiş olsun 😀

 20. 003jamesbond 5 Mart 2013 14:18

  hocam çok teşekkür ederim Allah senden razı olsun

 21. ya ben yapamadım yardım edin yaaa 🙁

 22. M. Akif KARADAŞ 9 Mart 2013 14:18

  hangi aşamada problem yaşıyorsunuz?

 23. 1.resimdeki 1. yere tıklanmıyo

 24. M. Akif KARADAŞ 10 Mart 2013 12:33

  O kısmı atlayarak diğerlerini yaparsanız, sonradan o kısmı düzeltebilirsiniz.

 25. değerli bilgileriniz sayesinde sorunumu çözdüm, bunun için sizlere teşekkür etmek istedim. Sağolun varolun spas

 26. hocam ellerine saglık ne yaptıysam olmuyodu sayenizde kurtuldum ve cok basit anlatım icinde teşekkür ederim sık kullanılanlara ekledim sizi harikasınız 22find. bu meredden kurtuldum

 27. M. Akif KARADAŞ 12 Mart 2013 07:48

  teşekkür ederim..

 28. abı cok saolasın ne yaptıysam olmamıstı tesekkurler

 29. yunus oğuz 13 Mart 2013 23:47

  hocam çok saol Allah razı olsun bu 22find beni canımdan bezdirdi.Çok ayar oldum buna sayende kurtuldum.sağolasın.
  Allah seni sevdiğine kavuştursun.
  eyvallah…!

 30. Abi helal olsun… Senin sayende kurtuldum.

 31. tüm dediklerinizi yaptım ama hala kurtulamadıım neden olabir acaba

 32. M. Akif KARADAŞ 16 Mart 2013 11:25

  Muhtemelen regedit kısmında tam temizlik yapamadınız, regedite girdikten sonra her defasında bilgisayarımı seçtikten sonra arama yaptıracaksınız ve bulamayıncaya kadar devam edeceksiniz.

 33. E. YILMAZ 16 Mart 2013 12:30

  Allah razı olsun teşekkürler

 34. hocam arama bölümünden ayarlara tıklayınca nasıl silicem ingilizce dilidolayısıyla nasılsileceğimi bilemiyorum

 35. silme butonu aktif değil

 36. M. Akif KARADAŞ 22 Mart 2013 13:40

  O kısımda ayarlara tıklayınca sol kısımda sekmeler göreceksiniz, sekmelere tıklayınca sağ kısımda o sekmeyle alakalı bilgiler çıkacak. Eğer onlar arasında 22find yazısını görürseniz yazıya tıkladığınızda hemen kenarında x işareti görülecektir. Ona tıklarsanız silinir. Eğer 22find yazısı yoksa o kısımda birşey yapmanıza gerek yok.

 37. kardes hedef bolumu dogru secim. tsk ederim.

 38. Bu beladan bende uzun süredir kurtulamıyordum. Fakat bugün 22find sayfasının en altında Uninstall yazdığını gördüm. tıklayınca açılan sayfada tüm browser lar için talimatlar verilmiş.

  Ben Chrome kullanıyorum ve kaldırıp tekrar kurmaya gerek kalmadı. Meğer adamlar kısa yollara 22find.com sitesini parametre olarak yazmışlar.

  Tüm Chrome kısa yollarının üzerine sağ tuşla tıklayıp özellikleri seçin.

  Açılan pencerede Hedef:”C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” den sonra yazan 22find ile ilgili uzuun yazıyı silin.

  sorun çözülecektir.

 39. M. Akif KARADAŞ 1 Nisan 2013 08:22

  Eklemeleriniz için teşekkür ederim..

 40. ben hala kurtulamadım 22find den mozilla ve ınternet explorer de yüklü yukarıdakileri yaptım ama hala yüklü mozillayı sildim yükledim olmuyor

 41. M. Akif KARADAŞ 1 Nisan 2013 08:24

  Regedit kısmında problem yoksa düzelmesi gerekirdi. Adımları tekrar yapmanızı tavsiye ederim..

 42. eyvallah kardeşim emegine saglık .hallettik sayende

 43. Regedit BÖLÜMÜNÜ YAPTIM AMA ŞUNU FARK ETTİM VİRÜS MOZİLLA İLE INTERNETİ KENDİ YÜKLEMEYE BAŞLADI DÜN 1 TANE MOZİLLA VARDI BİLGİSAYARDA KAPATTIM ACTM 2 TANE OLMUŞ ? SİZCE NASIL Bİ SORUN VAR ? KALDIRAMIYORUM 22FİND’İ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 44. M. Akif KARADAŞ 2 Nisan 2013 08:45

  Benim tavsiyem öncelikle bilgisayarın internet bağlantısını kesin, program ekle kaldır kısmında programları tarihe göre sıralayınız ve son zamanlarda yüklenen programlardan tanımadıklarınızı siliniz. Daha sonra mozillayı kaldırınız. Bilgisayardan tüm 22find ile alakalı bilgileri siliniz ve regediti temizleyiniz.

 45. COK SORU SORUYORUM AMA K.B INTERNET WİNDOS BİLEŞENLERİNDEN INERNETI DONDURAMIYORUM WİNDOWS XP YÜKLE DİYE UYARI VERİYOR BANA BU KONUDA BİLGİNİZ VAR MI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMLARINIZ İÇİN .

 46. M. Akif KARADAŞ 2 Nisan 2013 12:25

  Windows kurulum CD sini takıp devam derseniz format atmadan işlemi gerçekleştirir. Herhangi bir dosyanız kaybolmaz sadece Exploreri pasifleştirmek için gerekli işlemleri yapar.

 47. Peki teşekkür ederim . yardımlarınız için

 48. ALlah razı olsun be kardeşim bir türlü yapamamıştım çok sağol

 49. allah raz<ı olsun oldu ya teşekkürler yardımız için

 50. barış batuhan 4 Mayıs 2013 06:17

  saol da başka yolu yokmu bu biraz uzun lanet şeyi siliyorum ama hala ana sayfam gorunuyo

 51. M. Akif KARADAŞ 4 Mayıs 2013 07:09

  Başka yolu mutlaka vardır ama benim deneyerek kesin sonuç elde ettiğim çözüm bu..

 52. mrb hocam ben ekle-kaldır ile başlatta çalıştır bölümünü bulamıyorum win.2010 kullanıyorum yardımcı olursanız teşekkür ederim

 53. M. Akif KARADAŞ 12 Mayıs 2013 05:43

  Ekle kaldır kısmı denetim masasında Program Ekle Kaldır olarak geçer, çalıştır ise masaüstünde iken Başlat tuşuna basın açılan menüde Çalıştır yazar eğer ingilizce windows kullanıyorsanız Run yazar. Yine bulamazsanız Bul kısmına tıklayıp orada aratabilirsiniz…

 54. çok teşekkür ederim çok uğraştım birtürlü kurtulamamıştım bu illetten allah razı olsun

 55. Allah sizden razı olsun be abi!!!!!!!!!!!

 56. Arkadaşlar Benimde başıma illet olmuştu bu olay. Çok şükür kesin olarak çözebildim.

  “AdwCleaner” adlı küçük ve ücretsiz bir virüs temizleyici ile tüm tarayıcılarım eski haline geldi. Hatta daha önce kendiliğinden kurulmuş olan bir sürü toolbarı da yok etti. Valla allah razı olsun bu programı yapandan

  AdwCleaner indirme : http://www.indirfree.org/Virus-Temizleme/AdwCleaner__14801.html

 57. teşekkürler

 58. bundan kurtulmak istiyorum olmuyor ne yapmam lazım

 59. M. Akif KARADAŞ 12 Ağustos 2013 15:56

  Yukarıda anlatılanlar bu sorunun cevabıdır 😀

 60. benim anlamadığı teşekkürler hallettim diyen herkez cümlede hocam kelimesini kullanmış.. insanın içine ister istemez şüphe doğuyo…anlamadığım bir şey daha var. 1. resimdeki internet seçenekleri ile 2. resimdeki internet explorer aynı değil (resimler).

 61. M. Akif KARADAŞ 12 Ağustos 2013 15:55

  Hocam yazanlar muhtemelen bilgisayar öğretmeni olduğum için öyle bir hitap seçmiş olabilirler fakat şüpheleriniz konusunda yapabileceğim birşey yok.. İkinci anlamadığınız konuya gelirsek ben İnternet Explorer 9 kullanıyorum, Explorer açıp Menü çubuğundan Araçlar–İnternet Seçenekleri seçerseniz Resim 1 ekranı ile karşılaşırsınız, aynı Explorer masaüstü kısayol simgesine sağ tıklayıp Özellikler seçerseniz Resim 2 ekranı ile karşılaşırsınız.

 62. 6. adımı yapamadım o şekilde devam ettim olmadı nasıl yapacağcm

 63. M. Akif KARADAŞ 9 Ekim 2013 20:29

  Denetim masasından Program/Ekle kaldır kısmından bahsediyorum 6. adımda

 64. […] KAYNAK:  http://www.akifkaradas.com/22find-com-nasil-silinir-kesin-cozum/ […]

 65. Allah razı olsun gerçekten aylardır kurtulamadığım bir illetten kurtuldum. denediğim yollar içinde sonuç veren tek yol sizinki oldu. elinize emeğinize sağlık.

 66. emeğine sağlık kardeş

 67. arkadaşım gerçekten sağol beni bu sinir bozucu illetten kurtardın.daha önce başka birinin önerilerini uygulayıp olmayınca vazgeçmiştim.senin “kesin” sözcüğün dikkatimi çekti bir daha denedim ve kurtuldum.saygılar

 68. Teşekkür ederim sonunda kurtuldum.

 69. Çok teşekkürler sayenizde bende kurtuldum 😀

 70. bende yukarıdaki arkadasın bahsettıgı gibi AdwCleaner programını indirip çalıştırdım ve 22find temizlendi..Hocam sizlerde isterseniz bu kısa yolu arkadaslara onerın..Program 2 mb boyutunda kurması çalıştırması ve virusu temızlemesi yaklaşık 3 dk suruyor

 71. benim hedef sayfam goolgle olarak görülüyor. bu problemi interneti kaldırmadan yapmanın bir yolu var mı? teşekkürler

 72. Bunun win8 için olanı yok mu? Bende internet seçeneklerinin genel kısmında arama diye bir bölüm yok ayrıca kısayol diye bir kısım da yok, hedef yazan bir yer de yok ne yapmalıyım?

siz de yorum yazın.

www.tarifyurdu.net
This text will be replaced
Bilgisayar Bilgisayar